
Jak koszulki i BIBsy kolarskie wpływają na naszą planetę
Czy wiesz, że co 1 sekundę na wysypiska śmieci trafia ciężarówka pełna ubrań a każda rodzina w krajach rozwiniętych wyrzuca średnio 30 kg odzieży rocznie? Są tam też Twoje koszulki i BIBsy kolarskie. Według naukowców tylko przemysł paliwowy truje bardziej niż moda.* To bardzo smutna i jednocześnie przerażająca informacja, ale niestety nie ostatnia zła dla naszej planety.
Tekstylia to obecnie aż 5,2% śmieci na wysypiskach na świecie. 60% nowo wyprodukowanych ubrań kończy na hałdach śmieci w przeciągu roku (większość z nich nie była nawet założona!) a tylko 1% nowo wyprodukowanej odzieży jest obecnie poddawana recyclingowi. Trzeba także pamiętać, że materiały takie jak poliester czy akryl rozkładają się nawet do 200 lat.
Zalegające na wysypiskach tony ubrań to nie jedyny problem ekologiczny przemysłu tekstylnego. Branża ta emituje do naszej atmosfery olbrzymie ilości gazów cieplarnianych i pochłania niewyobrażalną ilość wody. Wyobraź sobie, że wyprodukowanie 1 bawełnianej koszulki pochłania 2500 litrów wody i emituje 5,5kg dwutlenku węgla. Do produkcji jednej pary jeansów zużywa się kilkanaście tysięcy litrów wody, czyli tyle, ile dwie osoby potrzebują do picia przez około 10 lat.
Jakie są inne skutki olbrzymiej produkcji odzieży? Doprowadza ona do pustynnienia wielu obszarów, uderzając w tereny zielone i leśne. Aż 30% ubrań ze sztucznego jedwabiu i wiskozy pochodzi z zagrożonych i starych lasów, a 70 milionów drzew rocznie ścinanych jest na potrzeby produkcyjne firm modowych. Sama produkcja bawełny zużywa 25% wszystkich pestycydów wykorzystywanych na plantacjach roślinnych
To również wymiar ludzki. Wiele marek odzieżowych szyje w Bangladeshu czy Chinach gdzie na porządku dziennym jest naruszanie praw pracowników. Należy też pamiętać, że na wysypiska śmieci gdzie między innymi składowana jest odzież przeznacza się dużą powierzchnię, a ich sąsiedztwo jest bardzo uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.
Co możemy z tym zrobić?
95% ze zniszczonych lub zużytych ubrań może być jednak ponownie przetworzonych. W Yellow podjęliśmy wyzwanie ochronny naszego środowiska decydując się na produkcje odzieży sportowej z materiałów w 100% z recyclingu oraz w 100% biodegradowalnych, takich jak wełna Merino. Dotyczy to wszystkich elementów naszych produktów – od materiału głównego, przez nici i metki kończąc na wkładkach kolarskich.
Zdecydowaliśmy się również na ekologiczne pakowanie wybierając opakowania w 100% z recyclingu mających 20 razy mniejszy ślad węglowy niż opakowania kartonowe. Dodatkowo zrezygnowaliśmy z kilku torebek foliowych, w których zazwyczaj otrzymujesz nowe ubranie.
Zachęcamy naszych klientów do wybierania produktów bardzo dobrej jakości i ich długiego noszenia. Używanie 9 miesięcy dłużej koszulki zmniejsza emisje CO2 nawet o 30%.
W końcu, ubrania Yellow szyjemy w Polsce co daje pewnoś, że koszulka lub spodenki zostały uszyte przez osoby pracujące w dobrych warunkach za godziwe wynagrodzenie. Lokalna produkcja zmniejsza również ślad węglowy związany z transportem towarów.
Sprawdź produkty Yelllow – [link]
*https://www.wysokieobcasy.pl/Instytut/co-sekunde-na-wysypisko-trafia-smieciarka-pelna-ubran