Znajdź swój sposób na bycie EKO

yellow_0015

Jak dbać o środowisko?

Czy wiesz, że tylko przemysł paliwowy truje bardziej niż moda a co 1 sekundę na wysypisko trafia śmieciarka pełna ubrań? Tekstylia stanowią obecnie 5,2% śmieci na wysypiskach na świecie a w Polsce szacuje się, że co roku powstaje ok. 2,5 mln ton odpadów tekstylnych. Są tam też Twoje stare koszulki i BIBsy kolarskie!

Te dane robią jeszcze większe wrażenie jeżeli będziemy pamiętać, że wyprodukowanie 1 koszulki pochłania 2500 litrów wody i emituje 5,5kg C02 oraz że syntetyczne materiały rozkładają się nawet do 200 lat.

95% ze zniszczonych lub zużytych ubrań może być jednak ponownie przetworzone i powtórnie użyte, np. zmieniając się w najwyższej jakości koszulkę kolarską.

Niestety obecnie jedynie 1% wyprodukowanych ubrań trafia do ponownego obiegu… Marnowanie odzieży nadmierny konsumpcjonizm oraz wzrost znaczenia fast fashion to jedno z największych zagrożeń dla środowiska.

Co możemy zatem zrobić żeby chronić naszą kochana planetę przed powiększaniem olbrzymiej góry nowych rzeczy-śmieci na wysypiskach?

Wybieraj odzież bardzo dobrej jakości i noś ją długo

Jeżeli wybierzesz ubranie dobrej jakości będziesz je nosić dłużej i nie będziesz musieć co roku kupować nowego a co za tym idzie nakręcać przemysłu odzieżowego. Używanie koszulki 9 miesięcy dłużej zmniejsza jej wpływ na środowisko nawet o 30%.

Oddaj, sprzedaj lub wymień

To bardzo proste! Jeżeli Twoje ubrania są w dobrym stanie np. koszulka rowerowa  😉 ale po prostu Ci się znudziły lub z nich wyrosłeś/łaś to nie wyrzucaj ich. Pomyśl komu z Twojej rodziny lub znajomych mogłyby się przydać i je po prostu podaruj – ktoś na pewno się ucieszy.

Możesz je również sprzedać – istnieje wiele sklepów second-hand i aplikacji z modą „używaną” gdzie bez problemu pozbędziesz się niechcianej odzieży i jeszcze coś zarobisz.

Na popularności zyskują również rozwiązania wymiany odzieży – Ty nie możesz już patrzeć na swoje spodnie, ale ktoś może być nimi zachwycony i może odwdzięczyć się super bluzą.

Bardzo fajnym rozwiązaniem jest również przekazanie używanej odzieży do zaprzyjaźnionego schroniska dla zwierząt gdzie posłużą jako legowiska dla zwierzaków.

Ubrania sportowe, które jeszcze można nosić, nie powinny trafić do śmietnika. Jeżeli są w dobrym stanie (tzn. nie poplamione, nie dziurawe i nie podarte) możesz wyrzucić do specjalnych kontenerów na odzież, w szczególności tych, których właścicielem jest Polski Czerwony Krzyż (PCK).

Segreguj odpady tekstylne

Zgodnie z zasadami segregacji 5 frakcji – https://naszesmieci.mos.gov.pl/jak-segregowac zużyte ubrania powinny trafić do kosza na odpady zmieszane. Zwróć jednak uwagę, że niektóre elementy odzieży takie jak na przykład klapki, czy syntetyczna koszulka nadają się do recyclingu i powinny trafić do żółtego kosza na plastik.

Jeżeli odzież, której chcesz się pozbyć nie nadaje się jednak do oddania ponieważ jest na przykład poplamiona olejem samochodowy możesz oddać ją do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Baw się upcyclingiem

Upcykling – młodsza siostra recyklingu, polegająca na nadawaniu starym przedmiotom nowego życia. Dzięki takiemu podejściu możesz dać odzieży drugie życie i stworzyć swój unikalny styl stylu, lub nadać zupełnie nową funkcję naszym ubraniom. Szukając inspiracji do modowych przeróbek, warto zajrzeć na Pinterest lub Nifty.

Rób mądre zakupy

Pamiętaj! Nie kupuj zbędnych rzeczy, najlepsza (najbardziej ekologiczna) koszulka jest ta w Twojej szafie. Nie sztuką jest kupić produkt, który nadaje się do ponownego przetworzenia. Sztuką jest takiego produktu nie kupować wcale. Dlatego jeżeli jednak nie da się uciec przed kupnem to wybieraj rzeczy z recyclingu, materiały wyprodukowane ekologicznie oraz produkty biodegradowalne.

Recykling modowy staje się nie tylko coraz bardziej popularny, ale również konieczny dla ochrony planety. Znajdź swój sposób na wprowadzenie go w życie – z pewnością przyniesie ci to dużo frajdy! 

My mamy niesamowicie dużo frajdy tworząc unikalną odzież w 100% z recyclingu. Sprawdź odzież rowowa – [link].

Shopping Cart