Jeżeli kochasz ćwiczyć i wykorzystujesz techniczne ubrania sportowe koniecznie musisz zapoznać się z poniższymi poradami jak zrobić ekologiczne panie . Jest to tym bardziej ważne, że sam proces prania bardzo wpływa na nasze środowisko. Postępując według poniższych zasad będziesz dbać o środowisko i zapewnisz sobie, że Twoje ubrania treningowe na długo zachowają swoje właściwości.
Mniej znaczy lepiej
Ilekroć nastawiamy pralkę, zużywamy wodę i prąd, zanieczyszczamy ścieki detergentami, a mikrowłókna przedostają się do wód, poza tym nasze ubrania zużywają się stopniowo z każdym praniem. Dlatego zawsze, gdy możesz uniknąć prania odzieży, zrób to. Czasami wystarczy wietrzenie ubrań na zewnątrz w celu usunięcia nieprzyjemnych zapachów lub wyczyszczenie małej plamy (jeśli reszta jest czysta).
Pozwól przepoconym ubraniom pooddychać przed praniem
Bardzo kuszące jest zapakowanie wszystkich spoconych, śmierdzących ubrań do kosza na pranie, gdy tylko skończysz ćwiczyć, ale to nie jest dobry pomysł. Bez możliwości oddychania i parowania potu, zapach i bakterie mogą utrzymywać się dłużej i stać się gorsze, a nawet trudniejsze do wypłukania.
Odwróć ubrania na lewą stronę
Bakterie wytwarzające zapach gromadzą się wszędzie, gdzie jest ciepło i mokro. W związku z tym twoje pachy są ich ulubionym terenem lęgowym. Ponadto antyperspiranty i dezodoranty mogą gromadzić się pod pachami odzieży treningowej. Aby Twoja pralka miała jak największą szansę na usunięcie tego wszystkiego, odwróć ubrania sportowe na lewą stronę, zanim włożysz je do pralki w celu wyprania. Pomoże to również chronić Twoje ulubione przedmioty przed zaciągnięciem.
Użyj mniej detergentu
Jeśli twoje ubrania mocno pachną, to bardzo kuszące jest używanie dużej ilości detergentu. Ale zbyt dużo spowoduje, że detergent będzie gromadził się na twoich ubraniach. To nagromadzenie działa jak podłoże dla bakterii, sprawiające utrzymywanie się zapachów. Czasami Twoje ubrania będą ładnie pachnieć prosto z pralki, ale wkrótce staną się śmierdzące. Dzieje się tak, ponieważ bakterie namnażają się pod wpływem ciepła twojego ciała, a wilgoć pomaga stworzyć dla nich idealne środowisko. Spróbuj użyć połowy detergentu, którego normalnie używasz. A jeśli Twoje ubrania już maja ten problem, dodaj od 100 ml do 250 ml białego octu (w zależności od wielkości wsadu) do cyklu płukania. Następnie wypierz ubrania jak zwykle.
Używaj ekologicznych detergentów
Wszystko, co włożymy do naszej pralki, zostanie wyrzucone wraz z wodą płuczącą i spłynie do rzek i mórz, zanieczyszczając środowisko. Coraz łatwiej znaleźć ekologiczne detergenty w supermarketach lub jeśli masz czas, możesz zrobić domowe. Innym małym gestem środowiskowym jest na przykład kupowanie mydła organicznego bez dodatkowego pojemnika.
Nie używaj zmiękczacza do tkanin lub wykorzystać organiczne zamienniki
Włókna syntetyczne nie wymagają odżywki do tkanin, tak jak robią to tkaniny naturalne. W rzeczywistości płyn do płukania tkanin może gromadzić się na niektórych ubraniach i prowadzić do zalegania bakterii w określonych miejscach. Jeśli pierzesz elastan, unikaj jak zarazy zmiękczacza do tkanin. Po prostu pozostanie na ubraniach i pozostawi osad, który może matowieć i przyciągać śmierdzące bakterie.
Zmiękczacze przemysłowe zawierają pierwiastki szkodliwe dla środowiska i bardzo trudne do wyeliminowania w przyrodzie. W większości przypadków wpływ, jaki wywiera na odzież, jest minimalny, z wyjątkiem aromatu. Jeśli chcesz, aby Twoje ubrania ładnie pachniały, możesz perfumować szafy i szuflady naturalnymi odświeżaczami powietrza lub dodać kilka kropli olejków eterycznych do szuflady pralki lub dodać kilka kropli do domowego zmiękczacza powietrza.
Unikaj ciepła w przypadku rozciągliwych przedmiotów
Ciepło rozkłada elastan w rozciągliwych częściach ubrania, np. w legginsach. Rozważ obniżenie temperatury do 30°C lub nawet do 20°C podczas prania, aby utrzymać ubrania w dobrym stanie. Badania dotyczące prania w niższych temperaturach wykazały, że detergent nadal powinien dobrze czyścić. Jeśli chcesz wyprasować odzież sportową, radzimy wybrać ustawienie niskiej temperatury i unikać rozciągliwych części.
Dowiedz się, jak ograniczyć przedostawanie się mikroplastiku do wód
Za każdym razem, gdy pierzesz ubrania syntetyczne, uwalniasz tysiące maleńkich plastikowych włókien, które nazywamy mikroplastikami. Ale są sposoby na zmniejszenie naszego wpływu. Umyj materiały syntetyczne oddzielnie i usuń twarde tkaniny, takie jak dżins. Wybierz program, który zużywa mniej wody, np. program ekologiczny. Zużycie wody w różnych programach można zwykle znaleźć w instrukcji obsługi. Zainwestuj w torbę na pranie, która chroni Twoje ubrania i zbiera mikrodrobiny, np. Guppyfriend. Inną opcją byłoby zainstalowanie filtra, aby mógł zebrać wszystkie mikrowłókien.
Zawieś ubrania na zewnątrz zamiast używać suszarki
Unikając korzystania z suszarki, zaoszczędzisz energię, a tym samym zmniejszysz zanieczyszczenie środowiska. Dodatkowo w przypadku ubrań sportowych pamiętaj, że silne, suszące ciepło suszarki bębnowej niszczy elastan w rozciągliwych ubraniach. Pozwól swojej odzieży wyschnąć na wieszaku lub sznurze do ubrań, aby lepiej chronić włókna i wydłużyć ich trwałość. Jeśli zimą suszenie ubrań zajmuje dużo czasu, skorzystaj z grzejników w domu, aby je wysuszyć.
Jeżeli już musisz wysuszyć swoje ubrania wykorzystaj program o najwyższej temperaturze 30oC i z krótkim programem – zaoszczędzisz na energii elektrycznej, a Twoje ubrania dłużej pozostaną w idealnym stanie. Nasze ubrania zwykle nie są bardzo brudne, więc nie ma potrzeby intensywnego prania.
Jeśli zastanawiasz się nad zmianą pralki lub suszarki, wybierz energooszczędne
Wśród obecnych urządzeń występują duże różnice w zużyciu energii elektrycznej, spróbuj wybrać najbardziej energooszczędną opcję. Zanim rozważysz zakup nowego urządzenia, spróbuj naprawić obecne. Naprawa jest zrównoważoną opcją i pozwoli Ci w pełni wykorzystać ją przez kilka kolejnych lat.