Ile butelek PET potrzeba do wyprodukowania koszulki?

pet

Jak wygląda proces recyclingu? 

W latach 70. w Stanach Zjednoczonych opracowano technologię, która po dziś dzień pozwala otrzymywać włókno poliestrowe z przemielonych butelek. Co ciekawe, jest to włókno wysokiej jakości. Materiał ten może posłużyć do produkcji przeróżnych elementów garderoby jak odzież sportowa ekologiczna i przedmiotów codziennego użytku. Wykonuje się z niego ubrania narciarskie, turystyczne, treningowe i oczywiście ubrania kolarskie😊. Ponadto nadaje się do produkcji plecaków, namiotów, a nawet butów. Z tego samego materiału może powstać wiele innych rzeczy przydatnych i na co dzień używanych przez każdego z nas. Wystarczy tylko przez chwilę się nad tym zastanowić, by wymienić długą listę kolejnych przedmiotów, możliwych do wytworzenia w ten sam sposób, z użyciem tego właśnie materiału.

Proces recyclingu dzieli się na kilka prostych etapów.

W uproszczeniu plastik musi być wstępnie wyselekcjonowany i spełniać wymogi jakościowe. Plastik można wykorzystywać wiele razy jednak za każdym razem traci część swoich właściwości. Plastik słabszej jakości możemy wykorzystać np. do produkcji toreb na śmieci lub naszych foliopaków 😊  Kolejnym etapem jest mielenie na niewielkiej wielkości płatki i przetopiony na granulat który może być wykorzystany do powtórnej produkcji.

Czy Twoja koszulka lub polar nie została wyprodukowana z odpadów.

To, nie ma większego znaczenia. Butelki, które przeszły przez skomplikowane procesy technologiczne przetworzono w taki sposób, aby pozyskać najwyższej jakości tkaninę, nadającą się do produkcji modnych, wygodnych, dobrych jakościowo ubrań. Do wyprodukowania bluzy polarowej potrzeba około 30 butelek a do produkcji koszulki sportowej od 3 do 5.

Pamiętaj, że segregacja śmieci ma sens. Wyrzucaj butelki do żółtego kosza, dzięki czemu trafią do miejsc w których można zrobić z nich pożytek.

Źródło:

https://esbud.pl/bluza-polarowa-z-butelek-pet-czy-to-mozliwe/

https://smoglab.pl/czy-recykling-plastiku-ma-sens-rzadza-nim-prawa-rynku-nie-kazdy-plastik-oplaca-sie-przetworzyc-podcast/

odzież sportowa ekologiczna

 

Shopping Cart