Dlaczego merino?

yellow_0133

Jeżeli jesteś osobą aktywną, lubisz się ruszać, uwielbiasz przyrodę i świeże powietrze to jest duże prawdopodobieństwo, że słyszałeś/łaś o wełnie Merino. A może już masz sweterek, koszulka merino termiczna lub bluzę trekkingową z tego materiałów? Jeżeli tak to chyba nie musimy Cię już przekonywać jakie fantastyczne właściwości dają nam owce rasy merynos. A jeżeli nie znasz jeszcze tego materiału to poniżej dzielimy się z Tobą kilkoma faktami o Merino. Zakochaliśmy się w niej i postanowiliśmy przygotować kolekcję koszulek rowerowych z wełny merynos.

Idealny wytwór Matki Natury

Wełna Merion pozyskiwana jest z runa owiec merynosów, które oprócz wielkich zakręconych rogów w trakcie ewolucji uzyskały niesamowitą zdolność dostosowania się do ekstremalnych warunków pogodowych. Owce tej rasy bez problemu odnajdują się w miejscach gdzie w ciągu roku temperatura waha się pomiędzy 40°C a -30°C.
Wytrzymałość zapewnia merynosom ich runo, które jest niezwykle gęste. Jego skuteczność wynika jednak z grubości pojedynczego włókna. Jest ono nawet trzy razy cieńsze niż ludzki włos, a strukturą przypomina nitki pajęczej sieci. Pomiędzy tymi cienkimi włóknami tworzą się przestrzenie wypełnione powietrzem działające jak bufor izolujący od niskich i wysokich. Dzięki właśnie temu mechanizmowi merynosy bez trudu przystosowały się do trudnych warunków panujących w górach Nowej Zelandii.

Ubrania z wełny Merion to doskonała termoizolacja i utrzymywanie optymalnej temperatury ciała w każdych warunkach pogodowych. Przestrzenie wypełnione powietrzem miedzy włóknami latem pozwalają odprowadzać ciepło na zewnątrz tym samym chłodząc, a zimą bardzo skutecznie izolują przed zimnem.

Skutecznie absorbuje i odprowadza wilgoć

Wełna merynosów od zewnątrz ma budowę hydrofobową. Pokryta jest lanoliną odpycha cząsteczki wody, a od wewnątrz hydrofilową, co znaczy, że bardzo efektywnie pochłania cząsteczki wody. Dzięki takiej konstrukcji bez problemu uwalnia do otoczenia nadmiary wilgoci przy uprawianiu sportów.

Oddycha i jest przewiewna

Komfort termiczny oraz zdolność odprowadzania wilgoci wełny Merino możliwe są dzięki jej przewiewności. Ponownie dzieje się to dzięki niesamowitej budowie tego materiału. Jego zewnętrzna strona składa się z łusek tworzących mikrokanaliki, które następnie umożliwiają stałą wymianę powietrza.

Niweluje nieprzyjemne zapachy

To kolejna ważna cecha odzieży sportowej. Koszulka merino nawet po bardzo intensywnym treningu powinna pozostać świeża. Ponieważ wełna Merino perfekcyjnie usuwa wilgoć, zapobiega także powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Bakterie, które wywołują te zapachy, żyją w wilgotnym środowisku, a kiedy materiał pozostaje suchy, nie mają warunków, aby się dalej rozmnażać.

Jest miękka i delikatna

Włókna wełny Merino są bardzo cienkie – pomiędzy 15 a 23 mikrony. Sprawia to, że są bardziej elastyczne niż zwykła wełna, poddając się z łatwością naciskowi i swobodnie się wyginając. Dzięki temu ubrania wykonane z tego materiału nie drapią i są wyjątkowo przyjemne w dotyku oraz dają odczucie delikatności.

Łatwo o nią dbać

Wełna merynosów posiada także naturalną odpornością na gromadzenie ładunków elektrostatycznych. Sprawia to, że nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu oraz znajdujących się w nim mikrobów. Lanolina pokrywająca jej włókna skutecznie hamuje rozmnażanie bakterii, grzybów i roztoczy. Hydrofobowość włókien sprawia natomiast, że zabrudzenia wolniej w nie wnikają. Aby odświeżyć odzież z Meriono wystarczy ją jedynie wywietrzyć.

Jest przyjazna środowisku

Organiczna wełna merynosów jest materiałem w 100% naturalnym i bez problemu ulega biodegradacji.

Wełnę, którą wykorzystujemy do produkcji odzieży Yellow importujemy z jednego z najbardziej renomowanych producentów i dystrybutorów w Australii i Nowej Zelandii. Zapewnia to zachowanie wszystkich powyższych właściwości tego fantastycznego materiału.

Sprawdź naszą odzież z 100% wełny Merino – [link].

Koszulka merino

Shopping Cart