Czy jesteś odpowiedzialnym kolarzem/kolarką?

ubrania ekologiczne

Ekologia to kwestia codziennych wyborów i małych rzeczy, które składają się na ogromny efekt. Jeżeli tu jesteś to zapewne kochasz jeździć na rowerze i zależy ci na środowisku. Poniżej znajdziesz kilka pytań, na które odpowiedzi pomogą Ci ocenić jak bardzo odpowiedzialny/na jesteś i podpowiedzą jak wspólnie możemy zadbać o naszą piękną planetę.

Jak często wybierasz rower? 😊

Wydaje się oczywiste szczególnie że trafiłeś/łaś na tą stronę zapewne dlatego że jesteś kolarzem lub kolarką. Wykorzystuj rower najczęściej jak się da – do przemieszczania się do pracy, drobne zakupy, aktywność z rodziną itd.

Czy uważnie segregujesz śmieci?

Segregacja śmieci to codzienna czynność, którą powinniśmy robić dla ochrony środowiska i lepszego zarządzania surowcami. Postępuj zgodnie z zasadami segregacji 5 frakcji – https://naszesmieci.mos.gov.pl/jak-segregowac.

Czy kupujesz odpowiedzialnie?

Po pierwsze, nie kupuj zbędnych rzeczy, najlepsza (najbardziej ekologiczna) koszulka rowerowa jest ta w Twojej szafie. Wymieniaj się, kupuj z drugiej ręki – jest wiele portali oferujących niechciany sprzęt ubrania. Dając im drugie życie przyczynisz się do ograniczenia globalnej produkcji.
Po drugie, kupuj ubrania dobrej jakości, posłużą ci dłużej.
Po trzecie, wybierając ubrania zwracaj uwagę na wpływ ich produkcji na środowisko, badania wykazują że najlepsze dla środowiska są ubrania produkowane z recyclingu 😊

Czy oszczędzasz wodę?

Wybieraj odzież rowerowa i jedzenie, do produkcji których zużyto mało wody. Negatywnymi liderami w tej kategorii są bawełna i wołowina.
Zakręcaj kran zawsze wtedy, gdy nie korzystasz z wody. Wybieraj prysznic zamiast wanny i zmywarkę zamiast ręcznego „mycia garów” – to mniej zużytej wody i oszczędność dla twojego portfela!
Nie kupuj wody w butelce, pij kranówkę.

Czy korzystasz z naczyń wielorazowych?

Opakowania jednorazowe zaśmiecają naszą planetę na bardzo długo. Nie chodzi tu jedynie o plastikowe sztućce, przykładowy kubek z papieru jest powleczony polietylenem i rozkłada się nawet 500 lat. Wiele kawiarni zgadza się nalewać kawę do kubka klienta, a nawet zachęca do tego (czasem dając zniżkę). Warto zaopatrzyć się w taki kubek lub pojemnik na jedzenie. Poza tym ekologiczne wybory stają się coraz bardziej modne!

Twoje zachowanie ma wpływ na zachowanie osób w Twoim otoczeniu. Bądź dla nich przykładem, wyznaczaj trendy!

Jeżeli masz dodatkowe pomysły na zasady ekologicznego sportowca napisz do nas 😊

ubrania ekologiczne

Koszulka rowerowa

Shopping Cart