Jeżeli idea #responsiblecycling jest Ci bliska to poniższe porady jak być rowerzystą eco-friendly są obowiązkowe – przeczytaj, zapamiętaj, stosuj i zachęcaj do stosowania swoich znajomych . Yellow to ekologiczna odzież sportowa.
Nie wyrzucaj opakowań po przekąskach byle gdzie
Jeśli podczas jazdy zjadłeś/łaś żel lub batonik schowaj opakowanie do kieszeni lub pod koszulkę i po powrocie do domu wyrzuć je do odpowiedniego pojemnika do segregacji odpadów. Jeśli zobaczysz rowerzystę, który wyrzuca opakowanie, powiedz mu grzecznie, że to, co właśnie zrobił, jest złe i że nie musi brać przykładu z profesjonalistów podczas wyścigów kolarskich.
Zredukuj wykorzystanie plastiku jednorazowego użytku
Mówimy tutaj między innymi o jednorazowych butelkach na wodę, sztućcach, pojemnikach na wynos, plastikowych workach, kubkach, słomkach. Pierwszym i najłatwiejszym krokiem jest zabranie ze sobą butelki z wodą wielokrotnego użytku. Zamiast worków na przekąski użyj ekologicznej tkaniny bawełnianej i wosku pszczelego. Jeżeli będziesz mieć problem z wymyśleniem kolejnych przykładów – zapytaj po prostu Wujka Google.
Sam/Sama przygotowuj swoje ekologiczne przekąski na rower i pakuj je w opakowania wielokrotnego użytku
Do ich przygotowania wykorzystaj nieprzetworzone jedzenie i baw się eksperymentowaniem ze zdrowymi i pochodzącymi ze zrównoważonych upraw produktami. Jeżeli nie masz pomysłu co przygotować wpisz w Google – „homemade cycling food”
Woda z kranu jest lepszym wyborem niż woda butelkowana
Do napełniania bidonu używaj wody z kranu. Kiedy po drodze będziesz potrzebować dolewki, poszukaj fontanny do picia lub poproś w kawiarni o napełnienie jej wodą z kranu. Jest bezpłatna, nie jest dostarczana w plastikowym pojemniku i w większości miejsc jest równie dobra, a nawet lepsza niż woda butelkowana.
Do czyszczenia i konserwacji roweru używaj przyjaznych dla środowiska produktów
Istnieje wiele opcji w cenie podobnej do produktów nieekologicznych. Możesz również wykonać własne domowe produkty, czyli np. odtłuszczacz (Sok z 1 cytryny, 2 łyżki sody oczyszczonej i 2 szklanki/473 ml gorącej wody. Umieść go w butelce ze spryskiwaczem i zacznij odtłuszczać.)
Właściwe ciśnienie w oponach
Upewnij się, że ciśnienie w oponach rowerowych jest odpowiednie do Twojej wagi, aby przedłużyć ich żywotność. Jeśli nie ma wystarczającej ilości powietrza, występuje większe tarcie, a tym samym większe zużycie, co oznacza, że będziesz musiał szybciej wymienić opony. Można tego uniknąć, sprawdzając ciśnienie przed każdą jazdą – bardzo prosty ekologiczny nawyk, który sprawi, że będziesz jeździł szybciej. Gdy opona się zużyje, nie wyrzucaj jej po prostu do kosza. Zabierz go do zakładu recyklingu, sklepu z oponami samochodowymi, albo udaj się do lokalnego sklepu, aby poddać go recyklingowi. Możesz także zaczerpnąć inspiracji i nadać swojej oponie drugie życie, zamieniając ją w pasek, krzesło, wycieraczkę lub brelok do kluczy.
Łatanie = recykling
Chociaż dętki mogą być bardzo tanie, nadal bardziej ekonomiczne i przyjazne dla środowiska jest naprawianie przebicia za pomocą łatki niż wyrzucanie przebitej dętki i używanie nowej. Pamiętaj, że zużyta dętka, która nie da się już naprawić powinna tak jak opona zostać poddana recyclingowi lub dostać drugie życie jako np. uchwyt do powieszenia roweru pod sufitem.
Nie używaj zestawów z pompką na CO₂
No chyba, że jest w opcji do ponownego nabicia. Nabój do pompki po wykorzystaniu zostanie wyrzucony i trafi do śmieci.
Oświetlenie na akumulatorki
Dobrym pomysłem jest kupowanie lampek z akumulatorem na USB, a nie tych z wymiennymi bateriami. A jeśli nasza latarka działa na zwykłych wymiennych bateriach, lepiej używać akumulatorów wielorazowych. Możesz nawet zdecydować się na oświetlenie rowerowe zasilane energią z dynamo.
Ogranicz kupowanie nowych części rowerowych
Wiemy, że kupowanie nowinek technologicznych i usprawnianie Twojego roweru jest bardzo kuszące, ale niesie za sobą również negatywne skutki ekologiczne związane z nadmierną produkcją, śladem węglowym i dalszym recyclingiem zużytych części. Tam gdzie to jest możliwe rozważ bardzo poważnie naprawę lub regeneracje.
Kupuj sprzęt z drugiej ręki
Czasami nie możemy się oprzeć nowemu, błyszczącemu osprzętowi w dziewiczym pudełku, ale warto zastanowić się czy faktycznie jest nam to niezbędne. Pamiętajmy, że do produkcji pudełka kartonowego zużywa się olbrzymie ilości wody a transport i produkcja nowej części rowerowej, nowego akcesorium do roweru pozostawia po sobie duży ślad węglowy. Może ktoś w Twojej okolicy ma coś czego Ci potrzeba w super stanie? Sprawdź OLX, Allegro, Facebook Marketplace lub tematyczne grupy na Facebooku
Odzyskuj stare części rowerowe
Nie wyrzucać i zastanów się czy jakiś element sprzętu, którego już nie używasz może być jeszcze przydatny. Stare pudełko po dętkach może na przykład stać się pudełkiem na śrubki rowerowe.
Turystyka rowerowa
Turystyka tradycyjna ma ogromny ślad ekologiczny. Nawet gdy podróżujemy do innych regionów lub krajów na rowerze, docieramy tam samochodem lub samolotem. Niezwykle ważne jest przemyślenie naszych wakacyjnych planów i wybór roweru jako jedynego lub głównego środka transportu. Można znaleźć wiele informacji na temat turystyki rowerowej, na przykład EuroVelo, który oferuje wiele różnych tras o łącznej długości ponad 45 000 km w całej Europie. Innym sposobem na zmniejszenie wpływu turystyki jest zwiedzanie i poruszanie się po mieście lub regionie na rowerze. Wypożyczalnia rowerów to świetna opcja, która łatwo dostosowuje się do potrzeb każdego.
Jadąc na zawody, event rowerowy wybierz transport publiczny lub współdziel transport z innych uczestnikiem wydarzenia
Zastanów się czy na pewno musisz jechać sam samochodem i zużywać duże ilości paliwa? Może warto skontaktować się z innymi zawodnikami i umówić się na wspólną podróż lub sprawdzić połączenia transportu publicznego?
Wybierz zrównoważone marki
Branża modowa jest jednym z najbardziej zanieczyszczających sektorów gospodarki. Dlatego właśnie w Yellow zdecydowaliśmy się do produkcji naszych ubrań wykorzystywać jedynie materiały w 100% z recyclingu i w 100% biodegradowalne, naturalne Merino. Dbamy również o ślad węglowy tego co wytwarzamy produkując nasze ubrania lokalnie, w Polsce.
Odpowiedzialna i zrównoważona konsumpcja
Nie tylko marki powinny szanować środowisko. Jako konsumenci możemy również dokonywać odpowiedzialnych wyborów i unikać przyczyniania się do degradacji środowiska. Musimy zastanowić się dwa razy i zdecydować, czy naprawdę potrzebujemy tego, co zamierzamy kupić, i wybrać podejście „mniej znaczy więcej”. Nie ma sensu wybierać ekologicznej marki, jeśli kupujemy więcej niż potrzebujemy lub nie dbamy o produkty. Podobnie jak w przypadku rowerów i ich komponentów, dbanie o odzież i akcesoria przedłuży ich żywotność. Zużyte ubrania (koszulka rowerowa, spodenki kolarskie) i ich opakowania poddajemy recyclingowi.