10 prostych kroków do zrównoważonej garderoby

Jeżeli myślisz, że kompletowanie Twojej garderoby odpowiedzialnie i z troską o środowisko jest skomplikowaną i kosztowną sprawą to się mylisz! Poniżej znajdziesz 10 prostych kroków do tego żeby Twoja szafa stała się odzwierciedleniem etycznego i odpowiedzialnego podejścia do mody. A jaki jest Twój sposób?

 1. Test 30 razy

Za każdym razem, gdy coś kupujesz zadaj sobie pytanie: „Czy będę to nosić co najmniej 30 razy?”. Jeśli odpowiedź brzmi tak, kup to. Jeśli odpowiesz na to pytanie nie, to nie kupuj tej rzeczy lub przynajmniej bardzo mocno się nad nią zastanów.

Nie kupuj ubrania, które będziesz nosić tylko na jedną okazję. Zamiast tego zainwestuj w coś o większej trwałości, które możesz nosić wielokrotnie. Wybierz bardziej wszechstronne ubrania, które można stylizować na różne sposoby, zamiast tego, które na przykład wyjdzie szybko z mody.

2. Bądź poinformowany

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w dążeniu do bardziej zrównoważonej garderoby jest wiedza, gdzie robić zakupy. Na szczęście teraz jest o wiele łatwiej niż kiedyś. Jest tak wiele marek, które działają z myślą o zrównoważonym rozwoju. Przeprowadź badania w sieci, zadawaj pytania markom i upewniaj się, że oferują produkty zgodne z Twoimi wartościami. Po pewnym czasie Twoje portfolio wiedzy o markach powiększy się i będziesz mieć do wyboru całą gamę zrównoważonych firm odzieżowych.

3. Zmień swoje podejście do zakupów

Każda nowa wyprodukowana odzież ma znaczny ślad węglowy związany z jej produkcją, ale ilość nowej energii potrzebnej do wyprodukowania odzieży z drugiej ręki wynosi zero. To bardzo fajna opcja na zmniejszenie wpływy na środowisko.

Innym ekologicznym sposobem na garderobę jest wybór odzieży na wynajem. Biorąc pod uwagę, że co roku 300 000 ton niechcianej odzieży jest wyrzucanych do kosza, a nie poddawanych recyklingowi, jasne jest, że dzielenie
się naszą garderobą i przyczynianie się do gospodarki o obiegu zamkniętym to krok w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości.

4. Zainwestuj w ubrania wielosezonowe

Kupuj tylko przedmioty, o których wiesz, że będziesz ich używać przez cały rok. Nie wydawaj pieniędzy na całą letnią garderobę każdego roku – nie zdasz testu 30 noszenia. Zamiast tego wydaj większość swoich pieniędzy na przedmioty, które pozwolą Ci ubierać się w więcej niż w jednym sezonie. Dżinsy, T-shirty, klasyczne sukienki, ponadczasowe płaszcze i kurtki zapewnią o wiele bardziej zrównoważoną garderobę.

5. Przekaż swoje niechciane ubrania

Oddawanie niechcianych ubrań na szczytny cel, zamiast pozostawiania ich wiszących w szafie, pomoże innym być bardziej zrównoważonym – zainwestują w twoje stare przedmioty, zamiast kupować coś nowego. Świetnym sposobem, aby to zrobić, jest przyjęcie zasady jeden zakup, jedno oddanie – żyj zgodnie z mantrą, że za każdym razem, gdy coś kupisz, coś przekażesz.

6.  Dbaj o swoje ubrania, aby służyły dłużej

Brzmi to jak frazes, ale to bardzo ważne. Jeśli kupujesz ubrania o wyższej jakości, prawdopodobnie wytrzymają one dłużej i prawdopodobnie będziesz traktować je ostrożniej, ponieważ były droższe. Dbaj o wszystko co wisi w Twojej szafir właściwie, a będziesz musiał rzadziej wymieniać rzeczy. Od dbania o kaszmir po pranie dżinsów na lewą stronę, dokładaj wszelkich starań, aby Twoje ubrania pozostały w najlepszym stanie na dłużej.

7. Dowiedz się, jak samodzielnie naprawiać odzież rowerowa (lub znajdź dobrego krawca)

Kiedy coś się rozrywa lub łamie się obcas, niekoniecznie musisz to wyrzucać. Dowiedz się, jak naprawiać ubrania i akcesoria – lub, jeszcze łatwiej, zapłać za to krawcowi lub szewcowi. Zastanów się dwa razy, zanim popsute ubranie stanie się pretekstem do czegoś nowego.

Rozejrzyj się za dobrymi krawcami i szewcami w Twojej okolicy.

8. Jakoś nie ilość

Wszystko to kwestia dobrego planowania. Kupowanie lepszej jakości, bardziej zrównoważonych produktów może kosztować więcej pieniędzy niż kupowanie taniego, popularnego produktu, który nie spełnia odpowiednich kryteriów. Jednak wszystko sprowadza się do zmiany sposobu myślenia. Tak, kosztuje więcej, ale prawdopodobnie będziesz mieć go dłużej i będziesz kupować mniej w ciągu sezonu. Kupowanie tylko kilku wysokiej jakości produktów rocznie, zamiast wielu tańszych, mniej przyjaznych dla środowiska, znacznie zmniejszy Twój ślad węglowy. Oszczędzaj, inwestuj i kupuj mniej.

9. Dostosuj sposób wydawania pieniędzy

Nie popisuj się. Zamiast wydawać oszczędności na suknię ślubną lub parę butów, które założysz tylko na specjalne okazje, wydaj swoje „inwestycyjne” pieniądze na rzeczy, które nosisz na co dzień. Przestań myśleć: „Nigdy nie wydałbym tyle na dżinsy”. Zamiast tego weź pod uwagę, że zamierzasz kupić tylko jedną parę dżinsów w tym roku lub jeden przedmiot w tym miesiącu – i zrób to. Po kilku sezonach będziesz mieć wysokiej jakości, zrównoważoną garderobę, z której możesz być dumny.

10.  Zmień perspektywę

Ubranie eko, organiczne czy zrównoważone nie musi już wyglądać brzydko. Coraz więcej marek dostrzega znaczenie dbałości o środowisko i łączy tą dbałość z dobrą jakością i designem. Dlatego ubieranie się w sposób zrównoważony nie oznacza już kompromisu.

 

Odzież rowerowa z recyklingu

Shopping Cart